Αρχική σελίδα

ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2010

FEI WORLD DRESSAGE CHALLENGE 2010

Η Διεθνής Ομοσπονδία Ιππασίας έδωσε στη δημοσιότητα στις 16 Δεκεμβρίου 2010 την τελική κατάταξη των τεσσάρων κατηγοριών των διεθνών αγώνων FEI WORLD DRESSAGE CHALLENGE 2010 για το 4ο Γκρουπ, στο οποίο ανήκει η χώρα μας μαζί με την Κύπρο, το Ισραήλ, τη Μάλτα, την Τουρκία και τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.

Η Ελλάδα κέρδισε την 1η θέση στο ομαδικό αγώνισμα χάρη στις τέσσερις αμαζόνεςτης, την Φανή Σταφυλοπάτη με τον Cassian 006, τη Φαίδρα Ξανθοπούλου με τονRhodolit, την Αναστασία Ripolin με τον Excalibur και τη Nina Ravini με τον Guiness,που είχαν συνολικό ποσοστό 206,319%.

Στα ατομικά αγωνίσματα, και συγκεκριμένα στο elementary εφήβων, πρώτη ήταν η Φανή Σταφυλοπάτη με τον Cassian 006 με ποσοστό 71,662% ανάμεσα σε 14 αθλητές. Ακόμη, στο αγώνισμαmedium τρίτη στο σύνολο αναδείχθηκε η Ελένη Μυράτ με τον Cosmote Solon Hit με ποσοστό66,75% ανάμεσα σε 19 αθλητές.

Ο Ελληνικός Ιππικός Ομίλου συγχαίρει τις διακριθείσες αθλήτριες και της εύχεται κάθε πρόοδο!

ΑΡΧΑΙΡΕΣΙΕΣ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΙΠΠΙΚΟ ΟΜΙΛΟ

Στις 15 Δεκεμβρίου 2010 πραγματοποιήθηκε η Γενική Συνέλευση του Ελληνικού Ιππικού Ομίλου στα γραφεία του στο Μαρούσι. Τα τακτικά μέλη του Ομίλου εξέλεξαν το νέο Διοικητικό Συμβούλιο που συγκροτήθηκε σε σώμα και συνεδρίασε αμέσως μετά την εκλογή του.

63οι ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΥΠΕΡΠΗΔΗΣΗΣ ΕΜΠΟΔΙΩΝ

Την Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2010 ολοκληρώθηκαν στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο οι 63οι Πανελλήνιοι Αγώνες Υπερπήδησης Εμποδίων.

Οι αθλητές του Ελληνικού Ιππικού Ομίλου κατέλαβαν τις εξής θέσεις:

Ιωάννης ΜαρινάκηςΚατηγορία Νεολέκτων Ιππων 7 ετών (1,25 μ.)

5ος ο Γ. Δημαράς με τον ίππο Lami du Hameau

Στο Ομαδικό Αγώνισμα των Ομίλων η ομάδα του Ελληνικού Ιππικού Ομίλου, που απαρτιζόταν από την Μ. Παπουρδάνου με τον ίππο Pleyane d' Αria, τον Γ. Δημαρά με τον ίππο Lami du Hameau, το Γρ. Βόγλη με τον ίππο Oleis De Chenee και τον Κ. Ασημάκη με τον ίππο Quelly Briquedalle, κατέλαβε την τρίτη θέση.

Στην Κατηγορία Παίδων ο Johnny Μαρινάκης με τον ίππο Loulou Du Quesnay αναδείχθηκε 2ος Πανελληνιονίκης και παρέλαβε το αργυρό μετάλλιο και η Μαρίνα Θεοφανοπούλου με τον ίππο Jerk du Bigot αναδείχθηκε 6η Πανελληνιονίκης.

Στην κατηγορία Εφήβων η Ευγενία Χουχουλή με τον ίππο Mado de la Hague αναδείχθηκε 5η Πανελληνιονίκης!

Ο Ελληνικός Ιππικός Ομίλου συγχαίρει τους διακριθέντες αθλητές και τους εύχεται κάθε πρόοδο!

Στη φωτογραφία ο αθλητής του ΕΙΟ Johnny Μαρινάκης, αργυρός Πανελληνιονίκης Παίδων 2010. Η φωτογραφία είναι προσφορά του φωτογραφικού πρακτορείου Photobit.net.

ΧΡΥΣΕΣ Η ΜΥΡΑΤ ΚΑΙ Η ΣΤΑΦΥΛΟΠΑΤΗ ΣΤΟΥΣ 63ους ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΙΠΠΙΚΗΣ ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΙΑΣ

Την Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2010 ολοκληρώθηκαν στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο οι 63οι Πανελλήνιοι Αγώνες Ιππικής Δεξιοτεχνίας.

Ελένη ΜυράτΑγώνισμα A3 Children Preliminary (Class B)

3η η Ειρ. Τουμπακάρη με τον ίππο Helios d' un soir

Αγώνισμα Γ5 Juniors Individual (Class M)
4η η Δ. Ιγγλέση με τον ίππο Waiting Will

Αγώνισμα Intermidiate "I" (Class S)
4η η Ελένη Μυράτ με τον ίππο Indy de st Gatien

Αγώνισμα Intermidiate "I" Freestyle (Class S)
1η η Ελένη Μυράτ με τον ίππο Indy de st Gatien

Αγώνισμα Juniors Freestyle (Class M)
Φ. Σταφυλοπάτη με τον ίππο Cassian 006
5η η Δ. Ιγγλέση με τον ίππο Waiting Will

Αγώνισμα A5 Children Individual (Class B)

6η η Β. Νομικού de Borbon dos Sicilias με τον ίππο Foxy Hot Shot

Η Ελένη Μυράτ αναδείχθηκε 1η Πανελληνιονίκης στην κατάταξη των Πανελληνιονικών Ενηλίκων 2010 με τον ίππο Indy de st Gatien!

Στην κατάταξη των Πανελληνιονικών Παίδων 2010 η Φ. Σταφυλοπάτη αναδείχθηκε 1η Πανελληνιονίκης με τον ίππο Cassian 006, η Αλεξάνδρα Ταχιάτη αναδείχθηκε 3η Πανελληνιονίκης με τον ίππο Wandango 14, η Κ. Τζωρτζάκη αναδείχθηκε 4η Πανελληνιονίκης με τον ίππο Warinca Steam, η Μ. Καλύβα αναδείχθηκε 5η Πανελληνιονίκης με τον ίππο Sniper 2 και η Δ. Ιγγλέση αναδείχθηκε 6η Πανελληνιονίκης με τον ίππο Waiting Will.

Επίσης η Φ. Σταφυλοπάτη με τον ίππο Cassian 006 αναδείχθηκε 2η πολυνίκης στην κατηγορία Παίδων και η Αλεξάνδρα Ταχιάτη με τον ίππο Dansk μοιράστηκε την 3η θέση στην ίδια κατηγορία με τη Μ. Καλύβα με τον ίππο Sniper 2, την 5η και την 6η θέση κατέλαβαν η Δ. Ιγγλέση με τον ίππο Cosmote Solon Hit και η Κ. Τζωρτζάκη με τον ίππο Warinca Steam αντίστοιχα.

Η Ελένη Μυράτ αναδείχθηκε 1η πολυνίκης με τον ίππο Cosmote Solon Hit στην κατηγορία Β6. Η Δ. Ιγγλέση με τον ίππο Cosmote Solon Hit αναδείχθηκε 3η πολυνίκης στην κατηγορία Α3, ενώ η Ελένη Μυράτ με τον ίππο Indy de st Gatien αναδείχθηκε 2η πολυνίκης στην κατηγορία  Intermidiate "I".

Στην κατάταξη του επάθλου Ξενοφών ο Ελληνικός Ιππικός Ομίλου κατέλαβε τη δεύτερη θέση κρατώντας σταθερή την πορεία της διάκρισης στο αγώνισμα της Ιππικής Δεξιοτεχνίας.

Στη φωτογραφία η αθλήτρια και προπονήτρια του ΕΙΟ Ελένη Μυράτ, χρυσή Πανελληνιονίκης Ενηλίκων 2010. Η φωτογραφία είναι προσφορά του φωτογραφικού πρακτορείου Photobit.net.

« ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2010                   ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2011 »