Αρχική σελίδα

ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2011

FEI WORLD DRESSAGE CHALLENGE 2011

Η Διεθνής Ομοσπονδία Ιππασίας έδωσε στη δημοσιότητα στις 15 Δεκεμβρίου 2011 την τελική κατάταξη των τεσσάρων κατηγοριών των διεθνών αγώνων FEI WORLD DRESSAGE CHALLENGE 2011 για το 4ο Γκρουπ, στο οποίο ανήκει η χώρα μας μαζί με την Κύπρο, το Ισραήλ, τη Μάλτα, την Τουρκία και τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.

Η Ελλάδα κέρδισε την 2η θέση στο ομαδικό αγώνισμα χάρη στις τρεις αμαζόνες: Φανή Σταφυλοπάτη με τον Cassian 006, τη Φωτεινή Γεωργίτσου με τον Koliante, τη Βασιλική Βολταίρου με τον Chiron και τον ιππέα Γιώργο Μηνούδη με τον White Magic 23.

Στα ατομικά αγωνίσματα, και συγκεκριμένα στο advanced class η Ελένη Μυράτ με τον Cosmote Solon Hit αναδείχθηκε πρώτη με ποσοστό 66,35% ανάμεσα σε 8 αθλητές. Ακόμη, στο αγώνισμαmedium η Αμαρυλλίς Γουλανδρή ήρθε τέταρτη ανάμεσα σε 18 αθλητές. Στο elementary εφήβων, πρώτη ήταν η Κυβέλη Τζωρτζάκη με τον ίππο Ombos Yamma Yamma Man με ποσοστό 67,56%, ενώ η Φανή Σταφυλοπάτη με τον Cassian 006 ήρθε τέταρτη ανάμεσα σε 13 αθλητές.

Ο Ελληνικός Ιππικός Ομίλου συγχαίρει τις διακριθείσες αθλήτριες και της εύχεται κάθε πρόοδο!

64οι ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΥΠΕΡΠΗΔΗΣΗΣ ΕΜΠΟΔΙΩΝ

Την Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2011 ολοκληρώθηκαν στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο οι 64οι Πανελλήνιοι Αγώνες Υπερπήδησης Εμποδίων.

Ντέμη ΙγγλέσηΟι αθλητές του Ελληνικού Ιππικού Ομίλου κατέλαβαν τις εξής θέσεις:

Κατηγορία Δ
6η η Μαρίνα Θεοφανοπούλου με τον ίππο Jerk du Bigot

Αγώνισμα Ελεύθερης Συμμετοχής (1,35 μ.)
5ος ο Γ. Δημαράς με τον ίππο Lami du Hameau

Κατηγορία Νεολέκτων Ιππων 7 ετών (1,25 μ.)
4ος ο Γρ. Βόγλης με τον ίππο Quelly Briquedalle

Κατηγορία Παίδων (1,15 μ.)
3η η η Δ. Ιγγλέση με τον ίππο Planete d' Amour

Κατηγορία Ενηλίκων (1,45 μ.)

5η η η Δ. Ιγγλέση με τον ίππο Planete d' Amour

Στο Ομαδικό Αγώνισμα των Ομίλων η ομάδα του Ελληνικού Ιππικού Ομίλου, που απαρτιζόταν από τη Μ. Παπουρδάνου με τον ίππο Colour Line, το Γ. Δημαρά με τον ίππο Aladin Van Overis, το Γρ. Βόγλη με τον ίππο Quelly Briquedalle και τον Κ. Ασημάκη με τον ίππο Liberto de Safray, κατέλαβε την τρίτη θέση.

Στην Κατηγορία Ενηλίκων ο Γ. Δημαράς με τον ίππο Lami du Hameau αναδείχθηκε 5ος Πανελληνιονίκης.

Στην κατηγορία Παίδων η Δ. Ιγγλέση με τον ίππο Planete d' Amour αναδείχθηκε 5η Πανελληνιονίκης.

Ο Ελληνικός Ιππικός Ομίλου συγχαίρει τους διακριθέντες αθλητές και τους εύχεται κάθε πρόοδο!

Στη φωτογραφία η αθλήτρια του ΕΙΟ Ντέμη Ιγγλέση, 5η Πανελληνιονίκης Παίδων 2011. Η φωτογραφία είναι προσφορά του φωτογραφικού πρακτορείου Photobit.net.

ΧΡΥΣΕΣ Η ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ ΚΑΙ Η ΤΖΩΡΤΖΑΚΗ ΣΤΟΥΣ 64ους ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΙΠΠΙΚΗΣ ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΙΑΣ

Την Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2011 ολοκληρώθηκαν στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο οι 64οι Πανελλήνιοι Αγώνες Ιππικής Δεξιοτεχνίας.

2η η Κυβέλη Τζωρτζάκη με τον ίππο Ombos Yamma Yamma Man

Κυβέλη ΤζωρτζάκηΣτην κατάταξη των Πανελληνιονικών Παίδων 2011 η Κ. Τζωρτζάκη αναδείχθηκε 1η Πανελληνιονίκης με τον ίππο Ombos Yamma Yamma Man και η Αθηνά Δοντά αναδείχθηκε 6η Πανελληνιονίκης με τον ίππο Nonchaloir.

Η Αμαρυλλίς Γουλανδρή αναδείχθηκε 1η Πανελληνιονίκης στην κατάταξη των Πανελληνιονικών Εφήβων 2011 με τον ίππο Red Diamond 4!

Η Κ. Τζωρτζάκη αναδείχθηκε με τον ίππο Ombos Yamma Yamma Man 5η πολυνίκης στην κατηγορία Α3.

Η Ειρ. Τουμπακάρη με τον ίππο Cosmote Solon Hit αναδείχθηκε 1η πολυνίκης στην κατηγορία Β6 και η Αμαρυλλίς Γουλανδρή με τον ίππο Hang on Sloopy αναδείχθηκε 3η πολυνίκης στην ίδια κατηγορία.

Επίσης η Φ. Σταφυλοπάτη με τον ίππο Cassian 006 αναδείχθηκε 1η πολυνίκης στην κατηγορία Β9 Preliminary Juniors, η Ειρ. Τουμπακάρη με τον ίππο Cosmote Solon Hit αναδείχθηκε 2η πολυνίκης και η η Β. Νομικού de Borbon dos Sicilias με τον ίππο Woodoo 6 αναδείχθηκε 4η πολυνίκης.

Η Φ. Σταφυλοπάτη με τον ίππο Cassian 006 αναδείχθηκε 1η πολυνίκης στην κατηγορία Γ5 Εφήβων και η Αμαρυλλίς Γουλανδρή με τον ίππο Red Diamond 4 3η πολυνίκης.

Η Ελένη Μυράτ με τον ίππο Indy de st Gatien αναδείχθηκε 3η πολυνίκης στην κατηγορία  Intermidiate "I".

Η Κ. Τζωρτζάκη αναδείχθηκε με τον ίππο Ombos Yamma Yamma Man 1η πολυνίκης στην κατηγορία Α5 Παίδων και με τον ίππο Warinca Steam 4η πολυνίκης, την 5η και την 6η θέση στην ίδια κατηγορία κατέλαβαν η Μ. Καλύβα με τον ίππο Sniper 2 και ο Π. Σοφιός με τον ίππο Hang on Sloopy αντίστοιχα.

Στην κατάταξη του επάθλου Ξενοφών ο Ελληνικός Ιππικός Ομίλου κατέλαβε τη δεύτερη θέση, μόλις 7,5 βαθμούς πίσω από τον ΙΟΒ, κρατώντας σταθερή την πορεία της διάκρισης στο αγώνισμα της Ιππικής Δεξιοτεχνίας.

Στις φωτογραφίες οι αθλήτριες του ΕΙΟ Αμαρυλλίς Γουλανδρή, Χρυσή Πανελληνιονίκης Εφήβων 2011 (πάνω) και Κυβέλη Τζωρτζάκη, Χρυσή Πανελληνιονίκης Παίδων 2011. Η φωτογραφία είναι προσφορά του φωτογραφικού πρακτορείου Photobit.net.

« ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2011                   ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2012 »