Αρχική σελίδα

ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ 2011

ΣΤ' ΑΓΩΝΕΣ ΙΠΠΙΚΗΣ ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΙΑΣ 2011

Στις 24-25 Σεπτεμβρίου 2011 πραγματοποιήθηκαν στον Ιππικό Όμιλο Καλυβίων St. George οι ΣΤ' Αγώνες Ιππικής Δεξιοτεχνίας 2011 σύμφωνα με την αγωνιστική προκήρυξη της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ιππασίας.

Από τον Ελληνικό Ιππικό Όμιλο διακρίθηκαν οι εξής:

Ελένη ΚαρμίρηΑγώνισμα Α4 Children Team (Class B)

Αγώνισμα Intermidiate "I"

Στη φωτογραφία η Ελένη Καρμίρη που διακρίθηκε στο Αγώνισμα Β9.Η φωτογραφία είναι προσφορά του φωτογραφικού πρακτορείου Photobit.net

3η ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ ΑΘΛΗΤΗ 2011

Τον Ιππικό Όμιλο Μεσογείων επέλεξε η Ελληνική Ομοσπονδία Ιππασίας για να πραγματοποιήσει την 3η Ημερίδα για την Άδεια Ικανότητας Αθλητού που διεξήχθη στις 23 Σεπτεμβρίου 2011.

Oι μαθητές της Ιππικής Ακαδημίας του του Ελληνικού Ιππικού Ομίλου που έλαβαν μέρος στην Ημερίδα πέτυχαν στις εξετάσεις τους!

Πιο συγκεκριμένα η Παναγιώτα Μεσσήνη απέκτησe την Άδεια Ικανότητας Αθλητού για την Υπερπήδηση Εμποδίων και η Ευδοκία Λήδα Ανέστη, η Στέφανι-Σόνα Γιακουπιάν, ο Φίλιππος Καζαμίας, η Παναγιώτα Σμυρλιάδου και η Ελένη Μαρία Χατζή απέκτησαν την Άδεια Ικανότητας Αθλητού για την Ιππική Δεξιοτεχνία.

Ο Όμιλος τους εύχεται πολλές επιτυχίες!

6η ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ 2011

Στις 18 Σεπτεμβρίου 2011 πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Ιππικού Ομίλου Μεσογείων η 6η Ημερίδα Περιφερειών Αττικής σύμφωνα με την αγωνιστική προκήρυξη της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ιππασίας.

Ομάδα Ελληνικού Ιππικού ΟμίλουΟι αθλητές του Ομίλου διακρίθηκαν στα εξής αγωνίσματα:

Κατηγορία Ζ (1,05 μ.)
6η η Κωνσταντίνα Κατσή-Σταματούκου με τον ίππο Cohiba 0012

Αγώνισμα Ελεύθερης Συμμετοχής
2η η Κωνσταντίνα Κατσή-Σταματούκου με τον ίππο Cohiba 0012
5ος ο Γιώργος Δημαράς με τον ίππο Lami du Hameau

Επίσης η Ομάδα του Ελληνικού Ιππικού Ομίλου, που απαρτιζόταν από την Κωνσταντίνα Κατσή-Σταματούκου με τον ίππο Cohiba 0012, τον Αλέξανδρο Κοκκώνη με τον ίππο Oleis de Chenee, τη Μαρίνα Θεοφανοπούλου με τον ίππο Jerk du Bigot και την Δήμητρα Ιγγλέση με τον ίππο Aladin Van Overis, κατέλαβε την 2η θέση στο Ομαδικό Αγώνισμα των Ομίλων!

Στη φωτογραφία η ομάδα του Ελληνικού Ιππικού Ομίλου που κατέλαβε τη 2η θέση στο Ομαδικό Αγώνισμα.
Η φωτογραφία είναι προσφορά του φωτογραφικού πρακτορείου Photobit.net.

4ο ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΙΠΠΙΚΗΣ ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΙΑΣ 2011 ΜΕ ΤΟΝ JOSEF FREESE

Σεμινάριο Ιππικής Δεξιοτεχνίας πραγματοποιήθηκε στις 12-13 Σεπτεμβρίου 2011 στις εγκαταστάσεις του Ελληνικού Ιππικού Ομίλου. Δίδαξε ο καταξιωμένος Γερμανός εκπαιδευτής κ. Josef Freese.

Στο σεμινάριο συμμετείχαν 9 αθλητές του Ελληνικού Ιππικού Ομίλου με 10 ίππους: η Αμαρυλλίς Γουλανδρή με τον ίππο Red Diamond 4, η Μ. Καλύβα με τον ίππο Sniper 2, η Β. Νομικού de Borbon dos Sicilias με τους ίπποyw Foxy Hot Shot και Woodoo 6, η Σ. Πέρρου με τον ίππο Ombos Yamma Yamma Man, η Φ. Σταφυλοπάτη με τον ίππο Cassian 006, ο Π. Σοφιός με τον ίππο Hang on Sloopy, η Ειρ. Τουμπακάρη με τον ίππο Quanto Bella, η Κ. Τζωρτζάκη με τον ίππο Warinca Steam και η Β. Παπαναστασίου με τον ίππο Ranka.

Υπεύθυνη του προγράμματος ήταν η εκπαιδεύτρια κ. Ελένη Μυράτ η οποία συμμετείχε με τον ίππο Cosmote Solon Hit.

ΧΡΥΣΟΙ Ο JOHNNY ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ ΚΑΙ Η ΕΛΕΝΗ ΧΟΥΧΟΥΛΗ ΣΤΟΥΣ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ

Στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Υπερπήδησης Εμποδίων που διεξήχθη στο Ζάγκρεμπ της Κροατίας στις 1–4 Σεπτεμβρίου 2011 συμμετείχαν οι αθλητές του Ελληνικού Ιππικού Ομίλου Ευγενία Χουχουλή, Johnny Μαρινάκης, Ελένη Χουχουλή, Μαρίνα Θεοφανοπούλου, Αλέξανδρος Κοκκώνης, Δήμητρα Ιγγλέση και Μαρία Παπουρδάνου.

Στο Ομαδικό Βαλκανικό Πρωτάθλημα Υπερπήδησης Εμποδίων στην Κατηγορία Παίδων η Ελένη Χουχουλή με τον ίππο Mylor Royal και ο Johnny Μαρινάκης με τον ίππο Loulou du Quesnay έλαβαν χρυσά μετάλλια, αφού η ελληνική ομάδα κατέλαβε την πρώτη θέση.

H Μαρία Παπουρδάνου με τον ίππο Colour Line κατέλαβε την 5η θέση στη γενική κατάταξη της Κατηγορίας Αμαζόνων μεταξύ 18 συμμετεχουσών.

Στο Ατομικό Αγώνισμα στην Κατηγορία Παίδων η Μαρίνα Θεοφανοπούλου με τον ίππο Jerk du Bigot κατέκτησε την 5η θέση, ο Αλέξανδρος Κοκκώνης με τον ίππο Oleis de Chenee κατέκτησε την 6η θέση, η Ελένη Χουχουλή με τον ίππο Mylor Royal κατέκτησε την 7η θέση, η Δήμητρα Ιγγλέση με τον ίππο Aladin Van Overis κατέκτησε την 8η θέση και ο Johnny Μαρινάκης με τον ίππο Loulou du Quesnay κατέκτησε την 10η θέση  μεταξύ 31 συμμετεχόντων.

Τέλος η Ευγενία Χουχουλή με τον ίππο Mado de la Hague κατέλαβε την 11η θέση στο Ατομικό Αγώνισμα στην Κατηγορία Εφήβων.

Ο Ελληνικός Ιππικός Όμιλος συγχαίρει τους αθλητές του για τις διακρίσεις τους και τη συμμετοχή τους και εύχεται κάθε πρόοδο!

« ΙΟΥΛΙΟΣ 2011                   ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2011 »